Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

Festiwal Transatlantyk ogłasza dwa konkursy kompozytorskie

09 Czerwiec 2014, 11:52

Festiwal Transatlantyk, który odbywać się będzie w Poznaniu w dniach 8-14 sierpnia 2014, po raz czwarty ogłasza dwa konkursy kompozytorskie. Oba cieszą się niezwykłą popularnością, a ich rosnący z roku na rok prestiż potwierdzają nie tylko znane i szanowane w świecie muzyki filmowej osoby zasiadające w jury, ale również wysoki poziom zgłaszanych kompozycji - i coraz większe zainteresowanie publiczności.


Pierwszy z nich, Transatlantyk Film Music Competiton, wymaga od kompozytorów stworzenia oryginalnej ścieżki dźwiękowej do wskazanego materiału filmowego. Brak ograniczeń w kwestii doboru instrumentarium czy charakteru muzyki pozwala artystom na twórczą swobodę. Owocem tej wolności jest niezwykła różnorodność kompozycji, o czym jury miało okazję przekonać się w ciągu ostatnich trzech lat istnienia konkursu. Na opracowanie muzycznego tła uczestnicy mają kilka tygodni, w związku z tym ich dzieła mają szansę być przemyślane i dopracowane co do szczegółu. 

Takiej szansy nie dostają kompozytorzy zgłaszający swój udział w drugim konkursie, Transatlantyk Instant Composition Contest. Jest to propozycja dla tych artystów, którzy dobrze czują się w tworzeniu improwizacji muzycznych. Każdy z uczestników ma za zadanie wykonać stworzony przez siebie motyw na fortepianie, tuż po zapoznaniu się z materiałem filmowym. Muzyczne improwizacje to nie lada wyzwanie. Jest to również niezwykłe widowisko. Obserwując kolejne kompozycje stworzone spontanicznie do tego samego fragmentu filmu, można odnieść wrażenie, że ogląda się zupełnie inne historie - tak znacząca jest funkcja muzyki w dziele filmowym.

Miłym akcentem związanym z tym konkursem jest wygrana naszego redakcyjnego kolegi, Aleksandra Dębicza, w zeszłorocznej edycji Transatlantyk Instant Composition Contest. Pisaliśmy o tym w artykule Niespodziewane zwycięstwo

Przesłuchania finalistów w obu konkursach odbywają się przy udziale publiczności.

Szczegółowe informacje na temat zgłoszeń, terminów i zasad przystępowania do konkursów znajdują się na stronie: www.transatlantyk.org.


Anna JózefiakNie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni