Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

ZAPOWIED: Jan Duszyński - "Jack Strong"

06 Październik 2013, 12:06

Przy okazji 6. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa najnowszego thrillera Władysława Pasikowskiego - Jack Strong. W jej trakcie miało miejsce spotkanie z kompozytorem muzyki do tego filmu, Janem Duszyńskim.


Obraz, który na polskie ekrany wejdzie 7 lutego 2014 r., opowiada historię płk. Ryszarda Kuklińskiego, wysokiego oficera Sztabu Generalnego Wojska Polskiego PRL i jednocześnie agenta CIA, który przekazał Amerykanom kilkadziesiąt tysięcy tajnych materiałów dotyczących m.in. radzieckich planów ewentualnych ataków nuklearnych, co w znaczącym stopniu przyczyniło się do osłabienia pozycji ZSRR i Układu Warszawskiego w zimnowojennej rywalizacji z krajami Zachodu. W roli tytułowej ('Jack Strong' to pseudonim Kuklińskiego - przyp.) zobaczymy Marcina Dorocińskiego a film produkuje Scorpio Studio.


Jack Strong - trailer [źródło: YouTube]

Konferencja - co niespotykane - poświęcona została głównie stronie muzycznej Jacka Stronga. Wzięli w niej udział, oprócz producenta Klaudiusza Frydrycha (na zdj. z prawej - przyp.) i dyrektora Tauron Polska Energia Pawła Gniadka, kompozytor Jan Duszyński (na zdj. w środku - przyp.) i dyrektor Narodowej Orkiestry Polskiego Radia Joanna Wnuk-Nazarowa (na zdj. z lewej - przyp.)

Duszyński to młody kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie i nowojorskiej Julliard School of Music, którego prace mogliśmy usłyszeć w zeszłorocznym Pokłosiu  Pasikowskiego oraz animowanym Jeżu Jerzym. Jack Strong to największy jak dotąd projekt artysty. Na potrzeby najnowszego filmu reżysera Psów powstała muzyka o rzadko spotykanym u nas rozmachu, którego nie powstydziłyby się czołowe współczesne produkcje amerykańskie.


[źrodło: TVN News & Services Agency]

W trakcie spotkania zaprezentowane zostały fragmenty obrazu oraz napisanej do niego ścieżki dźwiękowej, która zrobiła na zebranych duże wrażenie i zaostrzyła apetyt na efekt końcowy. Usłyszeliśmy m.in. przejmujący temat przewodni (na trąbce) oraz kilka co bardziej dramatycznych momentów.


[źrodło: TVN News & Services Agency]

Jak opowiedział sam kompozytor, gdy tylko zobaczył ten film, od razu usłyszał w głowie tę muzykę. Należy przy tym wspomnieć, że mimo udanej współpracy przy Pokłosiu, Duszyński nie był wcale jedynym kandydatem do pracy przy Jacku Strongu. O to stanowisko starało się kilku czołowych twórców muzyki filmowej w naszym kraju, jednak to on zdołał przekonać producentów i reżysera, iż po raz kolejny warto postawić na niego.

Ścieżka dźwiękowa została nagrana na duży symfoniczny skład (NOSPR pod batutą Szymona Bywalca) w nowoczesnym ALVERNIA STUDIOS i trwają obecnie negocjacje w sprawie wydania jej na płycie.


[źrodło: TVN News & Services Agency]

Warto przypomnieć, że o płk. Kuklińskim opowiada również dokument Gry wojenne (reż. D. Jabłoński, 2008), do którego muzykę napisał Michał Lorenc.


Gry wojenne [źródło: YouTube/Apple Film Prod]

Zapraszamy również do odwiedzenia oficjalnej strony internetowej Jana Duszyńskiego.
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni