Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:Zapisz

BARTOSZ CHAJDECKI - "BACZYŃSKI": NA 5 MINUT PRZED PREMIERĽ!

06 Marzec 2013, 22:15
Dnia 15 marca 2013 roku do kin trafi jeden z najciekawszych i nieszablonowych polskich projektów filmowych ostatnich lat - poetycko-biograficzny fabularyzowany film BACZYŃSKI w reżyserii  Kordiana Piwowarskiego.

BACZYŃSKI ma wiele warstw. Z jednej strony jest to opowieść o poecie i jego postrzeganiu rzeczywistości, o potrzebie wystawiania się na śmiertelną próbę, by się spełnić i tworzyć. Z drugiej - o bezsensie wojny i sztuce, która jest ponadczasowa i nieśmiertelna. Podróż przez ostatnie lata życia naszego wielkiego poety zamyka klamrą współczesne wydarzenie - slam poetycki zorganizowany w 2011 roku, w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego. Narrację filmu budują wiersze poety, relacje świadków wydarzeń sprzed lat, którzy znali go osobiście, oraz wypowiedzi młodych ludzi zafascynowanych jego twórczością. To film poetycko-biograficzny, który wymyka się znanemu dotychczas podziałowi na gatunki, kanonowi postrzegania dzieł filmowych. Zagadkowy i wieloznaczny jak poezja i życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W tytułową rolę brawurowo wcielił się jeden z najzdolniejszych i nagradzanych aktorów młodego pokolenia - Mateusz Kościukiewicz. Każdy odbierze jego grę po swojemu, zinterpretuje na własne potrzeby, będzie miał inne refleksje i odczucia.

Film ten jest pierwszą filmową próbą odpowiedzi na pytania dotyczące Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Jakim był człowiekiem? Ile w jego życiu znaczyła miłość, wyobcowanie, wojna i okupacja? Co go inspirowało, pod wpływem jakich wydarzeń tworzył i dlaczego zginął tak młodo? Reżyser filmu (który jest też autorem scenariusza) poszukując klucza do motywacji tytułowego bohatera, znalazł człowieka nierozerwalnie związanego ze swoją twórczością. Postawa i decyzje Baczyńskiego były odzwierciedleniem tego, co pisał w wierszach, a sedno jego twórczości stanowiły lęki, pragnienia i wątpliwości, które nim targały. Poezja nadała sens jego życiu i śmierci, uwieczniła go jako legendę.Autorem muzyki do filmu jest wschodząca gwiazda polskiej muzyki filmowej - kompozytor BARTOSZ CHAJDECKI, będący dziś jednym z najbardziej zapracowanych polskich twórców w tym gatunku. Kariera artysty nabrała rozpędu po wielkim sukcesie artystycznym jego debiutanckiej muzyki do kultowego już polskiego serialu Czas Honoru. W lutym 2011 roku artysta otrzymał za tę ścieżkę dźwiękową nominację do prestiżowych międzynarodowych nagród IMFCA - Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej z Los Angeles (USA), w kategorii "Najlepsza muzyka roku dla telewizji". Później pojawiły się kolejne nagrody - "Bo wARTo!" w ramach rozdania nagród MocArty 2011 RMF Classic, oraz "Transatlantyk Oceans Award 2011? - za najciekawszą muzykę filmową młodego kompozytora.

W ciągu tylko ostatnich dwóch lat Bartosz Chajdecki skomponował muzykę do dużych seriali telewizyjnych TVP (Siła wyższa i Wszystko przed nami) i Canal+ (Misja Afganistan), oraz aż do dziesięciu dużych przedstawień teatralnych wystawianych na deskach trzech doskonale znanych polskich teatrów - im. J. Słowackiego i Teatrze Groteska w Krakowie oraz im. W.Horzycy w Toruniu. W chwili obecnej Bartosz Chajdecki kończy pracę nad dwoma dużymi polskimi filmami fabularnymi uznanych polskich reżyserów.Muzykę do filmu BACZYŃSKI wykonuje orkiestra B.A.Ch Film Ensamble oraz soliści: Liliana Pociecha (sopran), Zofia Wojniakiewicz (skrzypce), Jan Kalinowski (wiolonczela), Marek Szlezer (fortepian), Brian Massaka (gitary) i Wojciech Famielec (beat). Za realizację nagrań odpowiadał Robert Migas.

Film promować będzie poetycka PIOSENKA Baczyński: Pieśń o szczęściu w wykonaniu duetu uznanych i cenionych polskich artystów - Czesław Śpiewa i Meli Koteluk. Piosenka jest interpretacją fragmentu poematu Szczęśliwe drogi Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Ciepły wokal Meli Koteluk, której debiutancka płyta Spadochron ukazała się w maju zeszłego roku, i charakterystyczna barwa głosu Czesława Mozila, tworzą wyjątkowe połączenie. Obojgu udało się zinterpretować po swojemu utwór Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zachowując przy tym emocje i przeżycia, jakie odzwierciedlił w nim wybitny przedstawiciel pokolenia Kolumbów.

Do utworu nakręcono oficjalny teledysk
wypełniony zdjęciami pochodzącymi z filmu oraz ujęciami wokalistów:


Niezmiernie miło jest nam poinformować, że album z muzyką z filmu BACZYŃSKI ukaże się na polskim rynku 12 marca nakładem wytwórni EMI Music Poland. Na płycie znajduje się muzyka instrumentalna, oraz poezja z filmu i tytułowa piosenka w wykonaniu Czesława Mozila i Meli Koteluk. Czas trwania całego album to około 60 minut.

Poniżej przedstawiamy Wam okładkę płyty i listę utworów:01. Miasto    
02. Preludium    
03. Samotność    
04. Tatry    
05. Spojrzenie *    
06. Wojna    
07. Retrospekcja    
08. Pragnienia *    
09. Spojrzenie (Live)    
10. Elegia *    
11. Preludium (Wersja II)    
12. Jesień pragnień *    
13. Uwertura    
14. Szpital *    
15. Wojna (Wersja II)
16. Byłeś jak wielkie stare drzewo *    
17. Podróż    
18. Z głową na karabinie *    
19. Wybór *    
20. Miasto (Wersja II)    
21. Czesław Śpiewa & Mela Koteluk - Baczyński: Pieśń o szczęściu

* = utwór zawiera fragmenty slamu poetyckiego    

Portal Soundtracks.pl od kilku lat jest zaprzyjaźniony z Bartoszem Chajdeckim i wspiera jego artystyczne działania. Zapraszamy do przypomnienia sobie naszego obszernego wywiadu-rzeki z kompozytorem, pierwszego jaki twórca udzielił jakiemukolwiek medium, autorstwa Adama Krysińskiego:Polecamy też nasze artykuły o premierach poprzednich płyt z muzyką Bartosza Chajdeckiego, w tym uznanego albumu z muzyką z Czasu Honoru, którego wydanie współ-produkował portal Soundtracks.pl:

OFICJALNY ZWIASTUN FILMU BACZYŃSKI:OFICJALNA STRONA INTERNETOWA FILMU BACZYŃSKI:

Polecamy!

[źródło - materiały prasowe, informacje od kompozytora]


Majk:

a kiedy płyta z czasu honoru?

Adam Krysiński:

Już jest. Druga nie jest obecnie planowana.

Aleksander Dębicz:

Za to niedługo konkurs "Baczyński" :)


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni