Soundtracks.pl - Muzyka Filmowa

Szukaj w:  Jak szukać?  



Aby otrzymywać świeże informacje o muzyce filmowej, podaj swój adres e-mail:



Zapisz

Nowy film producenta "Czarnego Czwartku" z muzyką Tomasza Opałki. Sylwetka kompozytora

12 Listopad 2012, 00:31

Z przyjemnością przedstawiamy Wam, drodzy Czytelnicy, niezwykle utalentowanego młodego kompozytora - Tomasza Opałkę. Artysta pracuje właśnie nad muzyką do bardzo interesująco zapowiadającego się filmu Wojciecha Klimali, Orły, osnutego wokół piłkarskich mistrzostw świata w piłce nożnej w 1974 roku. W rolach głównych wystąpią Jakub Gierszał, Kamil Przystał, Andrzej Mastalerz, Janusz Chabior i Marian Dziędziel. Więcej informacji na temat fabuły i twórców znajdziecie na oficjalnej stronie filmu, która wystartowała przed kilkoma dniami. Soundtracks.pl uzyskał od kompozytora wiele ciekawych informacji dotyczących muzyki. Zapowiada się fantastycznie!





 

Do Orłów pisze Opałka muzykę symfoniczną, która zostanie wykonana przez jedną z najlepszych polskich orkiestr. Zamierzeniem twórców jest, żeby muzyka na niespotykaną dotąd skalę mogła przemówić wraz z obrazem. Dlatego też wiele scen będzie kręconych pod skomponowane utwory Opałki. Kompozytor nie kryje zadowolenia: Bardzo mnie to cieszy, bo strasznie nie lubię pisać utworów, które muszą się skończyć, nim się zaczęły. Do postprodukcji zostało nieco mniej niż rok, ale już pracujemy nad szczegółami. Twórcy chcą opowiedzieć tę historię w sposób niezwykle filmowy, nadając wszystkim elementom dzieła równoprawną rangę. ?Orły? promować będzie piosenka najprawdopodobniej oparta na temacie przewodnim kompozycji Opałki. Całość na pewno zostanie wydana na płycie przez jedną z liczących się wytwórni. Portal Soundtracks.pl będzie się przyglądać postępom w realizacji filmu i produkcji muzyki, informując o wszystkim swoich czytelników. Premiera została zaplanowana na czerwiec 2014 roku.

Orły nie są jedynym dziełem filmowym, nad którym pracuje Tomasz Opałka. Innym ciekawym projektem jest jeszcze niezatytułowana zagraniczna animacja. Na razie nie możemy o niej zbyt wiele powiedzieć, ale za to prezentujemy Wam obiecujące demo tworzonej do niej muzyki.

 

Artysta niedawno napisał też muzykę do kanadyjskiej krótkometrażówki Skeleton Girl, wyprodukowanej przez Bleeding Art Industries. Skeleton Girl to właściwie preludium do całej serii filmów, które mają powstać, w tym filmu pełnometrażowego. Studio nabiera rozpędu, a pomagają mu w tym nagrody, które otrzymuje za Skeleton Girl, m.in w Nowym Jorku. Obraz został już pokazany na festiwalach w Los Angeles, Albercie, Hill County, Nowym Jorku, Paryżu, w planach kolejne. Prezentujemy zwiastun z oryginalną muzyką Opałki:

 


AD


 

Tomasz Opałka urodził się 6 czerwca 1983 roku w Ostrowcu Świętokrzyskim. Uczęszczał do szkół muzycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim ( I-go stopnia, klasa perkusji) i w Kielcach ( IIgo stopnia, klasa puzonu). W latach 2006-2011 studiował kompozycję pod kierunkiem prof. Krzysztofa Baculewskiego w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Ponadto uczestniczył w kursach kompozytorskich konsultując swoje prace z kompozytorami takimi, jak: Michael Nyman, Christopher Young, Peter Golub, Jan A.P. Kaczmarek, Adriana Holszky, John Corigliano, Richard Bellis.

Jest laureatem licznych nagród na konkursach kompozytorskich; finalista Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego dla uczniów szkół muzycznych CRESCENDO w Tarnowie w 2001 roku z utwór ?Trio?, laureat Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego w 2002 roku za utwór Wspomnienie, zdobywca I nagrody oraz Nagrody Wykonawców za utwór INTERACTION I podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskiego Forum Muzycznego w Warszawie w 2004 roku, zdobywca III nagrody (I nie przyznano) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Alexandra Moyzesa w Bratysławie w 2006 roku za utwór Visions of Perfect Shapes na orkiestrę, w 2007 otrzymał II nagrodę (I nie przyznano) podczas Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Karola Szymanowskiego za utwór QUADRA na orkiestrę, również w 2007 roku otrzymał II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach za utwór EPIDERMA na wielką orkiestrę symfoniczną oraz III nagrodę na I Konkursie Kompozytorskim im. Jana Pawła II za utwór Liść na chór i orkiestrę. W 2008 roku otrzymał I nagrodę w konkursie Telewizji Polskiej ?Dolina Kreatywna?, w 2009 jego symfonia Horyzont Zdarzeń została nagrodzona III nagrodą podczas Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im, Grażyny Bacewicz, w tym samym roku Opałka został finalistą Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego im. Tadeusza Bairda z utworem Trans-Ist-One. W 2010 jury konkursu kompozytorskiego Wawel: Musica Festiva pod przewodnictwem Henryka Mikołaja Góreckiego nagrodziło Nagrodą Główną Przestrzenie na wielką orkiestrę symfoniczną. Utwór wykonano w 600 lecie Bitwy pod Grunwaldem na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, a koncert został wydany na DVD. W 2012 roku Tomasz Opałka został Finalistą Transatlantyk Film Music Competition, oraz laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich.

Utwory Tomasza Opałki wykonywane były na wielu festiwalach i koncertach w Polsce i zagranicą. Wśród nich są: Warszawska Jesień - Koncerty Koła Młodych ZKP (2008, 2010, 2011, 2012), Brucken Festival fur Neue Musik (2009), COM'IN (2008, 2009), Cztery Pory Roku - Jesień (2009), Warszawskie Spotkania Muzyczne (2012), Generacje (2007, 2012), Festiwal Młodych Kompozytorów - Chopin. Transgresje (2010), Wszystkie Mazurki Świata (2010), Beijing Modern (2011), Musica Modern (2012), Festiwalu organizowanym przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia - Letnie Koncerty na Grochowskiej, Cyklu Muzyka Kresów Wschodnich podczas Festiwalu Warszawska Jesień 2012.

We wrześniu 2012 Opałka otrzymał zamówienie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Ministra - Kolekcje - Zamówienia Kompozytorskie - na Koncert skrzypcowy dla Janusza Wawrowskiego i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Poza Polską utwory Tomasza Opałki wykonywane były w Niemczech, Rosji, Ukrainie, Słowacji, Białorusi, Chinach.

Muzyka Tomasza Opałki została wydana jak do tej pory na pięciu płytach (Castello GT, Polmic, Hudobne Centrum).

Utwory Opałki były wykonywane przez takie zespoły, jak: Polska Orkiestra Radiowa (dyr. Wojciech Michniewski, Łukasz Borowicz, Szymon Bywalec), Orkiestra Muzyki Nowej (dyr. Szymon Bywalec), Orkiestra Musica Festiva (dyr. Stanisław Krawczyński), Orkiestra Filharmonii Łódzkiej (dyr. Michał Klauza), Orkiestra Filharmonii Kaliskiej (dyr. Adam Klocek), Unplugged Orchestra (dyr. Michał Śmigielski), Scontri Ensemble, Chór Centrum Myśli Jana Pawła II oraz soliści: Maciej Frąckiewicz, Leszek Lorent, Janusz Wawrowski, Jadwiga Czarkowska, Wojciech Herzyk.

Opałka tworzył utwory na zamówienie takich instytucji, jak Instytut Adama Mickiewicza, Centrum Myśli Jana Pawła II, Zamku Królewskiego w Warszawie czy Filharmonii Kaliskiej.

Tomasz Opałka z powodzeniem łączy działalność na gruncie muzyki poważnej jak i filmowej. Jest autorem 18 partytur filmowych, wśród których są filmy nagradzane na prestiżowych konkursach i festiwalach filmowych na całym świecie. Wiele z tych filmów pojawia się również regularnie na antenie TVP Kultura. Wśród najbardziej nagradzanych produkcji są; Drwal (Lubmerjack) prod. Fumi Studio, Polska, w reżyserii Pawła Dębskiego (kilkanaście nagród), Skeleton Girl 3D (Kanada), prod. Bleeding Art Industries (Grand Prix na festiwalu filmów 3D BE FILM w Nowym Jorku, 2012), Na dobry początek Wojciecha Klimali (biorący udział w konkursie Młodego Kina podczas 36. Polskich Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni), Żaklina Marcina Szuwarowskiego (biorący udział w konkursie Młodego Kina podczas 37. Polskich Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni).

Od 2010 roku Tomasza Opałka prowadził zajęcia na macierzystej uczelni, jako asystent stażysta, po uzyskaniu dyplomu od 2011 prowadził zajęcia z instrumentacji oraz seminarium muzyki współczesnej. Poza wykładami w UMFC prowadził również gościnne wykłady w Warszawskiej Szkole Filmowej, oraz w Łazienkach Królewskich w ramach programu Łazienki ForMusic.

Tomasz Opałka od 2008 roku jest członkiem Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w latach 2010-2012 był jego wiceprzewodniczącym. Od 2007 roku jest również członkiem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a od 2010 roku zasiada w Komisji Repartycyjnej tegoż stowarzyszenia.




Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy!


Soundtracks.pl

© 2002-2024 Soundtracks.pl - muzyka filmowa.
Wydawca: Bezczelnie Perfekcyjni