Koncert "Muzyka Kosmosu" w Warszawie
18 Listopad 2014, 19:28
W dniach 21-22 listopada w Warszawie odbędzie się koncert w ramach wydarzenia Muzyka Kosmosu. W programie usłyszymy muzykę inspirowaną kosmosem autorstwa polskich kompozytorów, głównie młodych. Stylistyka utworów będzie zróżnicowana, choć warto przy tym pamiętać, że jest to zaledwie wycinek szerszej panoramy - kosmicznych inspiracji w polskiej (i nie tylko) kulturze znalazłoby się daleko więcej. Niemniej nie zabraknie m.in. muzycznego lądowania na księżycu.
Muzyka, światło, obraz - w tych przestrzeniach rozegra się projekt artystyczny 'Muzyka Kosmosu', organizowany przez młodych twórców, działających przy Stowarzyszeniu ?Varsoviae Regii Cantores?. Pomysłodawczynią projektu jest reżyser, autor tekstów i muzyk - Maja Baczyńska, realizująca projekty filmowo-muzyczne wraz z Mudo Music Documentaries i Presto.
Odwieczna zagadka - pochodzenie, ewolucja i struktura Wszechświata
Napisano szereg książek popularnonaukowych, powstało wiele słynnych już kinowych produkcji science-fiction: "Obcy", "Gwiezdne Wojny", "Pamięć absolutna", "Apollo 13", "Grawitacja", "Melancholia"... Tymczasem człowiek jest zaledwie maleńką cząsteczką gigantycznej niewiadomej, jaką wciąż pozostaje kosmos. Jakie jest w nim nasze miejsce i jak daleko sięga nasza wiedza?
21 lipca 1969 rok - Neil Armstrong jako pierwszy człowiek na księżycu
17 kwietnia 1970 rok - szczęśliwy powrót na Ziemię uszkodzonego statku misji Apollo 13.
28 stycznia 1986 rok - katastrofa Challengera.
27 czerwca 1978 rok - Mikołaj Hermaszewski jako pierwszy Polak w kosmosie.
Ale podróże w kosmos to także nasza przyszłość - Fundacja Mars One w kolejnych latach organizuje lot na Marsa, wrocławscy studenci kilka miesięcy temu reprezentowali Polskę w finale międzynarodowego konkursu współorganizowanego przez NASA - "Inspiration Mars"...
Czy kosmos jest dziś bliżej nas niż kiedykolwiek wcześniej?
W odpowiedzi na coraz bardziej niezwykłe doniesienia ze świata nauki, koncert Muzyka Kosmosu będzie artystyczną próbą przedstawienia zagadnień związanych ze Wszechświatem, zabierając słuchaczy w wyjątkową podróż. W trakcie wieczoru zabrzmią utwory wyróżniających się polskich kompozytorów muzyki współczesnej - głównie młodego pokolenia - inspirowane fizyką, astronomią i kosmosem. Muzyce towarzyszyć będą projekcje obrazów dotyczących zjawisk kosmicznych i Wszechświata oraz specjalne oświetlenie wnętrza sali koncertowej - słuchacze zostaną przeniesieni w świat niezwykły, nieznany, w którym brzmienia dźwięków odbiegają od tych codziennych, ziemskich. Czas rozpocząć międzygwiezdną podróż - w końcu, powtarzając za Giacinto Scelsim, "w dźwięku ukrywa się cały wszechświat".
Wieczór rozpocznie prawykonanie utworu Wojciecha Błażejczyka ?PARTICLE HORIZON? - kompozycji na gitarę elektryczną, obiektofony i live electronics. Tytułowy Horyzont cząstek (Particle horizon) to pojęcie oznaczające największą odległość, z której cząstki mogłyby przemieścić się do obserwatora w wieku Wszechświata. Utwór charakteryzują nietypowe brzmienia, dzięki zastosowaniu oryginalnego instrumentarium - obiektofonów, tj. przedmiotów codziennego użytku, których dźwięk jest przetwarzany na żywo.
Kolejnym dziełem będzie prawykonanie kompozycji Artura Słotwińskiego ?KSIĘŻYCOWY SPACER? na chór mieszany a cappella. Utwór powstał w jeden wieczór, tuż po obserwacjach astronomicznych Księżyca. Kompozytor patrząc na srebrny glob przypomniał sobie słowa Neila Armstronga, wypowiedziane wiele lat temu: That's one small step for [a] man, one giant leap for mankind i wykorzystał je w warstwie tekstowej chóru.
Następnie zabrzmi ?PULSAR? Adama Sławińskiego - na syntetyczną warstwę dźwiękową i rozbudowany, bogaty zestaw instrumentów perkusyjnych. Jest to opowiedziana muzycznie historia życia i śmierci gwiazdy, przeradzającej się w tytułowy Pulsar.
Kolejne dzieło ?CYWILIZACJA? (muz. Kalina Świątnicka, sł. Maja Baczyńska, głos - Zuza Gaińska, wiz. Inga Dembowska) to utwór audiowizualny stanowiący fragment autorskiego spektaklu ?Dziwnotwór" Mai Baczyńskiej. Kula ziemska przedstawiona została tu jako materia odwiecznie toczona przez tajemniczego żuka gnojowego, strażnika wszechświata.
W grande finale usłyszymy prawykonanie kompozycji Aleksandry Gryki ?|H_HE|? na dwa chóry, multiperkusję i elektronikę, powstałej specjalnie na zamówienie Stowarzyszenia Varsoviae Regii Cantores. Utwór intryguje oryginalnym językiem dźwiękowym i poszukiwaniem niestandardowych środków wyrazu. Jest próbą przedstawienia za pomocą muzyki procesu powstania wszechświata.
Koncert odbędzie się w sobotę, 22 listopada 2014 roku, o godzinie 19:00 w Auli Kryształowej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, przy ul. Nowoursynowskiej 166. WSTĘP WOLNY.
Przed publicznością wystąpi młody, znany już warszawskiej publiczności Chór Kameralny Varsoviae Regii Cantores oraz dopiero wkraczający na scenę artystyczną Chór Kameralny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Całością dyrygować będzie Joanna Maluga. Na instrumentach perkusyjnych zagra Leszek Lorent, zaś na gitarze elektrycznej, obiektofonach i live electronics - Wojciech Błażejczyk.
Koncertowi towarzyszyć będzie interdyscyplinarna konferencja naukowa poświęcona związkom muzyki i kosmosu: ?HARMONIA MUNDI - SACRA ET PROFANA?.
Konferencja odbędzie się 21 listopada 2014 roku na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie (Sala Senatu), ul. Okólnik 2, w godz. 10:00-17:30.
Zapraszamy w imieniu organizatorów i swoim!